Siyaset

Adıyaman Valisinin Kovduğu HDP’li Başkana Destek

 Adıyaman Valisinin Kovduğu HDP’li Başkana Destek

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ın makamından kovduğu HDP’li Kömür Belediye Başkanı Hüseyin Yuka’ya sivil toplum örgütlerinden destek geldi.

DSC_8647

Şirvan Önce

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş tarafından, makamından kovulan Kömür Belediye Başkanı Hüseyin Yuka’ya sivil toplum örgütlerinden destek geldi.

TBMM’ye çağrıda bulunan sivil toplum örgütleri, Avrupa Yerel Özerklik şartına konulan çekincenin Meclis Genel Kurulu’nda kaldırılarak yerel yönetimlerin ve seçilenlerin daha geniş yetkilerle donatılmasının sağlanmasını istedi.

Geçtiğimiz hafta Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş tarafından kendisini ziyaret eden Kömür Belediye Başkanı Hüseyin Yuka’nın kovulmasıyla ilgili sivil toplum örgütleri açıklamasında bulundu.

İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) düzenlenen basın toplantısına Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu Başkanı Abdulhakim Daş ve Adıyamanlılar Derneği Başkanı Mehmet Deniz ,Gergerliler Derneği Başkanı Mahmut Özdemir ,Kahtalılar Derneği Başkanı Ali Başli,Gergerliler Federasyon Başkan yardımcısı Nihat Saltaş, geçen dönem HDP İstanbul Milletvekili A.Adayı Saime Oğuzhan ve çok sayıda dernek temsilcisi katıldı.

Basın toplantısında konuşan Adıyamanlılar Derneği Başkanı Mehmet Deniz, Kömür Belediye Başkanı Hüseyin Yuka’nın yaşanan sorunlarla ilgili sözlü ve yazılı tüm girişimlerinin sonuçsuz kalması sonucu 2 Temmuz günü belde encümenleri ve muhtarlar ile birlikte Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ile görüşmeye gittiğini ancak valilik tarafından makamından kovulduğunu söyleyerek duruma tepki gösterdi.

Deniz, Türkiye’de yerel yönetimlerle ilgili anti demokratik yasaların varlığından kaynakları bu tür sorunların yaşandığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü atanmış vali, kaymakam, emniyet müdürü, garnizon komutanları, seçilmiş olan milletvekilleri, belediye başkanları, il meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri ve muhtarlara hüküm ve emir vermeye amirdirler. Kürdistan coğrafyasında atanmış olan memurlar hep seçilmişlerden kendilerini üstün görüp çoğu kez halkın gözleri önünde azarlayıp küçük düşürmüşlerdir.”
DSC_8639
Yerel yönetimlerin yetkilerinin artması talebi 

Atanan memurların iktidar dışında seçilmiş olanları hor görüp, küçümseyip, onurları ile oynayıp rencide ettiğini vurgulayan Deniz, “Bu güçlerini de o günkü iktidardan almaktadırlar” dedi.

Sivil toplum örgütleri ve yöre dernekleri olarak yaşanan bu olayı kınadıklarını ifade eden Mehmet Deniz, şunları aktardı:

“Atanmışların herkese eşit mesafede durarak, eşit görerek, eşit bir şekilde hizmet yapmaları, mevcut iktidarın memur değil herkesin memuru olmalarını talep ediyoruz. Buradan TBMM milletvekillerine çağrımız bir an önce Avrupa Yerel Özerklik Şartı üzerine konulan çekincenin Meclis Genel Kurulunda kaldırılarak Yerel Yönetimlerin, seçimlerin daha geniş yetkiler ile donatılmalarını sağlamalarıdır. Bu çağrımız parti farkı gözetmeksizin tüm milletvekillerinedir. Bu da seçilen tüm milletvekillerinin asli görevidir.” dedi

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top