Bağcılar

Adıyaman Tanıtım Günleri Feshanede Başladı

AdıyamanTanıtım Günleri Feshanede Başladı

Adıyaman Valiğinin öncülüğünde Adıyamanlı Sivil Toplum Örgütlerinin katkılarıyla Feshane Uluslararası Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Adıyaman Tanıtım Günleri 3 bakanında katıldığ muhteşem bir törenle başladı. 25-28 Tarihleri arasında açık olacak olan Adıyaman Tanıtım Günleri’ne ilk günden ilgi oldukça yoğundu.
İstanbul’da ilki düzenlenen Adıyaman Tanıtım Günleri’nin organizasyonu Adıyaman valiliği tarafından yapıldı. Özellikle İstanbul’da bulunan Adıyamanlı STK’larında aylardır hazırlıklara katkıda bulunduğu arganizasyon’a Adıyaman’ın protokolünün tamamı katılırken açılış törenine de kurdeleyi 3 bakan ile birlikte kestiler.

Açılışa Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul İl Emniyet Müdürü Selami Altınok, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, AK Parti Milletvekilleri Mehmet Metiner, Feyzullah Kıyıklık, Ahmet Aydın, Harun Karaca, Mehmet Erdoğan, Salih Fırat, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Adıyaman ilçe belediye başkanları ve çok sayıda ziyaretçi katıldı.
Feshane Uluslararası Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Adıyaman Tanıtım Günleri açılış töreninin ardından ziyaretçi akınına uğradı. Adıyaman Belediyesi Harfane Grubu’nun yörenin türkülerini söylendiği renkli açılış töreninde Adıyaman yöresina ait folklor ekibinin gösterisine eşlk eden Adıyamanlılar, Adıyaman’ın birbirinden lezzetli yöresel tatlarını dostlarıyla birlikte tattılar. Fuara alanında açılan stantları büyük bir ilgiyle gezen ziyaretçiler, gerek yöresel lezzetler gerekse bölgenin coğrafi, tarihi ve kültürel zenginlikleri ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.
Son yıllarda Adıyaman adıyla özleşen çiğköfte stantları ve OSES’in çiğköfteden yaptığı Nemrut’taki heykeller ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.
Adıyaman bir Huzur kentidir
Açılış töreninin ardından birer selamlama konuşması yapan bakanlar, Adıyaman’ın huzur kenti olduğunu ve en düşük suç oranı olan illerin başında geldiğni dile getirdiler.
Eroğlu, 2 Baraj Müjdesi
Orman ve Köy İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Adıyaman’ın hayali Çetintepe barajının temelini attık. Burası Adıyaman’a hayat verecek. Koçali barajının ihalesi bitti. Allah izin verirse temelini atmaya geleceğim. Gömükan barajının da projeleri önümüzdeki bitiyor. Bunlar bitince de temeli atarız” dedi.
Vali Demirtaş “Adıyaman güneşin doğduğu yerdir”

Adıyaman’ın tarihi ve kültürel özelliklerine vurgu yapan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, “Adıyaman tüm dünya insanlarının ziyaret ettiği kardeşçe yaşanılan Güneydoğu’nun en güzide yeridir. Adıyaman, güneşin en güzel doğup ve battığı yerdir, güneşin anavatanıdır” diye konuştu.

Başkan Kutlu “Huzurun başkentine herkesi davet ediyoruz”
Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu ise, “İlk defa İstanbul’a Adıyaman tanıtım günleri yapıyoruz. Hemşerilerimizin yoğun yaşadığı yerde yapmak boynumuzun borcuydu. Müslüman ile Hristiyan’ın, Alevi ile Sünni’nin kardeş olarak yaşadığı, aralarında ayrı gayrı olmayan huzurun başkentine herkesi davet ediyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından stantları gezen ziyaretçiler Adıyaman’a ait yöresel lezzetlerden tadarken yöreye ait elişi ürünlere büyük ilgi gösterdiler.

Adıyamanlı STK’lar Tanıtım Günlerine Federasyon ve Vakıf düzeyinde katıldılar.
Tanıtım günlerine İstanbul merkezli 3 Federasyon katıldı.
Adıyamanlılar Federasyonu’nun standında Başkan Nevzat Bayhan ve ekibi misafirlerini karşılarken Kahta Dernekler Federasyonu’nda Başkan Av Ali Yücel ve ekibi, Adıyaman Gergerliler Federasyonu’nda da Başkan Av. Ali Acar ve ekibi ziyaretçilerle bire bir ilgilendiler. İkramlar eşliğinde Adıyaman’ı tanıtan Federasyon yetkilileri ziyaretçilerini Adıyaman’a davet ettiler.
Vakıflar Faaliyetlerini anlattılar
Adıyamanlılar Vakfı’nda Başkan Ömer Özkartal, Yönetimden Hamza Taşan, Ahmet Demir, Nazif Demir, Abdurrahman Dursu; ADİL-EV Vakfında Başkan Av.Mehmet Fatih Tercan, Yönetimden Cüneyt Saçlı, Erdal Oduncuoğlu; Besni Eğitim Vakfında Mehmet Baykara, Mehmet Kaban ziyaretçilerine faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundular.
Adıyamanlı Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, organizasyonda Esenler Belediyesi Adına bir stant açarak belediye çalışmaları hakkında ziyaretçileri bilgilendirdi.
Tanıtım Günlerinde en çok ziyaret edilen stantlar sektörlerinin söz sahibi firmalarıın statları oldu.
Çiğköfte denince akla Adıyaman gelir. Sektörün ileri gelen firmalarından biri olan OSES’in stantı en çok ziyaret edilen stantlardan biri oldu. OSES Yöneticileri olan Osman, Hasan ve Ramazan Yaşar Kardeşler ziyaretçilerine kendi elleriyle çiğköfte ikram ettiler. Çiğköfte ile yapılan Nemrut dağındaki heykeller ise organizasyonun en dikkat çeken objesi oldu.
Adıyamanlı Ömer Usta’da Çiğköfte sektörünün tanınmış firmalarından. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Turan’da ziyaretçilerine çiğköfte ikram etti.
Hazır giyimin devlerinden olan Sabra Tekstil’in standı hemşerilerinin ziyaretiyle dolup taşarken, şık kıyafetler ziyaretçilerin beğenisini kazandı.
Sektörüde zirve noktasında olan Saçlı Tekstil’in stantı da organizasyonun en çok ziyaret edilen stantlarından biri oldu. Saçlı Tekstilin Kurucusu Mehmet Ali Saçlı dostları, hemşerileri ve zşyaretileri karşılayan isim oldu. Misafirleriyle uzun uzun sohbet eden Saçlı, firma ve ürünler hakkında bilgi verdi.
Adıyamanlı Kemal Kılıç’ın gıda sektörüne unutulmuş bir içecek olan kefiri aynı ismle sunması sektörede geniş yankı uyandırmıştı. Adını ve faydasını duyup merak eden ziyaretçiler, bu sağlıklı içecekten tadıp sevdiklerine ikram etmek için aldılar.
Kahve keyfini sevenler ise 7 farklı kahvenin harmanlanmasından elde edilen Kervansaray Kahvesi’nin standını ziyaret ettiler. Firma sahibi Tarık Yapıcı ziyaretçilerine kahve ikram ederken, kahve severler bu eşsiz lezzeti misafirlerine sunmak için satın aldılar.
Adıyaman Tanıtım Günleri, iş, sanat dünyasının tanınmış simalarının da akınına uğradı. Adıyamanlılar ve dostları Adıyaman’ın tanıtımı için yapılan bu etkinliğe katılarak destek verdiler.
Akşam saatlerinde ise Harfhane grubunun seslendirdiği Adıyaman türkülerine folklor ekibi oyunlarıyla destek verdiler. Harfhane Grubunun ardından sahne alan Mehmet Seske, Popstar Recep Tanyıldız, Latif Doğan konserleri ise katılımcılara tam manasıyla bir müzik ziyafeti verdiler.

Adıyaman Tanıtım Günleri Hafta sonuna kadar devam eecek

Dikkat !

Resimler eksik  sorun oluştu fakat yarın kart taranıp geri getireleceke face sayfamızdan yayınlayacaağız

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top