Sultangazi

Acar, Getirmek istenen sistem ülkeye hiç bir katkı sunmaz

Acar, Getirmek istenen sistem ülkeye hiç bir katkı sunmaz

Mercan Tv’de her hafta yayınlanan Pusula Gündem Programının bu hafta ki konuğu geçmiş dönemde  CHP  Sultangazi Belediye Başkan Adayı Av. Ali Acar oldu. Yeni anayasa ve referandumu değerlendiren Acar, neden Hayır diyeceğini söyleyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Pusula İstanbul Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Emin Doğan’ın hazırlayıp sunduğu Pusula Gündem programına konuk olan Av. Ali Acar hem siyasi kimliği hemde hukukçu kimliğiyle yeni anayasa ve referandum sürecini değerlendirdi.

Yeni anayasanın parti yada siyasi görüş olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyleyen Acar, bu anayasanın demokrasi ve özgürlükler getirmeyeceğini ve neden parlamenter sisteme alternatif olamayacağını açıkladı.

Acar,”Bu 18 maddeden oluşan anayasa maddesi ne evetçi kanadın dediği gibi koalisyonları bitirir ne de istikrar sağlar. Hukukun bağımsızlığını tek bir tarafsız ibaresi koyularak sağlanamaz. Siyasilerin adalet sistemine bu kadar hükmedeceği bir sistem ne tarafsız olur ne de bağımsız olur. Siyasetçilerin atayacağı hakimlerin tam bağımsız olmasını beklemek anlamsız olur.

Tek adama geçiliyor diye yaptığımız eleştirilere karşı çıkanlara şunu söylemek istiyorum. Diyelim ki Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan dik duruşuyla, ülkeyi yönetimiyle başarılı bir kişilik. Bu iktidar her zaman sürecek değil ki. Daha sonradan yapılan bir seçimde cumhurbaşkanlığına yetersiz bir kişinin geldiğinde bu ülkenin durumu ne olur? Biz hayır derken şahısları baz almıyoruz. Sistemin yetersiz kimselerin eline geçmesiyle kaos oluşacağını gördüğümüz için hayır diyoruz. Bu anayasa yetkileri işin erbabından alınıp bir kişiye verilmesidir. Seçilen kişinin yetersizliği ülkeyi batırır. Bu tehlikeyi gördüğümüz için hayır diyoruz.

Koalisyon olmayacak ülkede istikrar olacak diyorlar. Zaten 10 yıldır ülke başkanlık sistemi gibi yönetiliyor ve çoğunluk olan bir hükümet tarafından yönetiliyor. Koalisyon yok ama çok büyük başarı da yok. Şimdi gelelim getirmek istedikleri sisteme. Seçim yapıldı ve %51 çoğunluk sağlanamadı. Ne yapılacak 15 gün sonra ikinci seçime gidilecek. Diyelim bir partilerin adayları 48-30-15-5 oy aldılar. İkinci seçimden sonra barajı aşmak için en yüksek oyu almış iki aday diğer partilere gidecek ve bazı vaatlerle oylarını isteyecek. Bu vaatler gizli kapaklı ve kirli bir ittifak oluşturmayacak mı? Bir kaç bakanlık verilerek o partinin oyunu aldınız. Burada koalisyon olmuyor mu? Yapılacak kanunlar meclisten geçmezse kanun hükmündeki kararnameler ne kadar demokratik olacak? Yani evet kampanyası için söylenenler doğru değil ve bu gelecek sistem ülkenin geleceğine hiç bir katkı sunmaz” dedi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top