Dünya

ABD’de İdam Mahkumu 30 Yıl Sonra Serbest Kaldı

ABD’de İdam Mahkumu 30 Yıl Sonra Serbest Kaldı

1985 yılında iki kişiyi öldürme suçundan idama mahkum edilen 58 yaşındaki Ray Hinton, cezaevinde 30 yıl yattıktan sonra delil yetersizliğinden beraat etti.

ABD’nin Alabama eyaletinde idama mahkum edilen Ray Hinton, cezaevinde 30 yıl yattıktan sonra delil yetersizliğinden beraat etti.

İKİ KİŞİYİ ÖLDÜRMEKTEN İDAMA MAHKUM EDİLDİ

Alabama’da mahkeme, 1985 yılında iki kişiyi öldürme suçundan idama mahkum edilen 58 yaşındaki Ray Hinton’ın cinayet işlediğine dair kesin bir kanıt bulunmadığına ve Hinton’ın beraatine karar verdi.

MERMİLERİN, SÖZ KONUSU SİLAHA AİT OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Yakın zamanda yapılan balistik testler sonucu, cinayetlerde kullanılan mermilerin Hinton’ın evinde bulunan silaha ait olmadığı ortaya çıktı.

“30 YILDIR CEZAEVİNDE İDAMI BEKLİYORDUM”

Hinton, beraat ettikten sonra yaptığı açıklamada, “30 yıldır cezaevinde idamı bekliyordum. Bu kadar süre boşu boşuna hapis yattım. Yapmaları gereken sadece silah üzerinde gerekli testleri yapmaktı.” diye konuştu.

ÖZÜR AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Alabama eyaleti, Hinton’ın 30 yıl suçsuz yere hapis yatmasıyla ilgili henüz bir özür açıklaması yapmadı.

ÖRNEK DAVA OLABİLİR

Avukat Bryan Stevenson, bu davanın ABD yargı sistemindeki eksiklikleri göstermesi açısından “örnek vaka” olabileceğini söyledi.

AVUKATLARA GÖRE SEBEP “IRKÇILIK”

Hinton’ın avukatları ise siyahi olan müvekkillerinin ırkçılık yüzünden suçsuz yere 30 yıl hapis yattığını iddia etti.

OLAY NASIL YAŞANMIŞTI?

Ray Hinton, 1985 yılında Birmingham’da iki restoranın soyulması sırasında restoran yöneticilerini öldürmekten suçlu bulunmuştu. Olayın ardından soruşturma başlatılmış, üçüncü bir restoran soygununda yaralanan bir yöneticinin, şüpheli olarak Hinton’u göstermesinin ardından Hinton tutuklanmıştı.

Alabama polisi, olayların ardından Hinton’un evinde annesine ait bir silaha el koyarak üç olayda da aynı silahın kullanıldığını belirtmişti. Fakat yakın zamanda silah üzerinde yapılan incelemeler sonucu, silahın soygunlarda kullanılmadığı belirlendi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top