Genel

ABD: Kobani düşmesin ama önceliğimiz petrol

ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Psaki, günlük basın toplantısında ABD Başkanı Barack Obama’nın Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli general John Allen ile yardımcısı ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk’ün ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin IŞİD ile mücadelesi kapsamında, 9 ve 10 Ekim tarihlerinde Ankara’da ziyaretlerde bulunacağını söyledi.

Kobani’deki durumla ilgili soru üzerine Psaki, geçen akşam ve bu sabah ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Başbakan Ahmet Davutoğlu ile telefonda görüştüğünü bildirdi. Psaki, görüşmenin genel anlamda IŞİD tehdidiyle alakalı olduğunu ve Kobani’yi de ele aldıklarını ifade ederek, General Allen ve Büyükelçi McGurk’ün ziyaretinde de bu konuların konuşulmaya devam edeceğini dile getirdi.

Kobani’de olanları “korkunç” şeklinde nitelendiren Psaki, ABD ve Arap ülkelerinin üstlendiği roller ile Türkiye’nin oynayabileceği rollerle ilgili görüşmeler yapıldığını ama bunlarla ilgili detaylara giremeyeceğini belirtti.

Psaki, “Türkiye’nin şu anda üstlendiği rolden memnun musunuz?” sorusu üzerine, “Türkiye, koalisyonun parçası olarak daha geniş rol üstlenme konusuna karar veriyor ve bu konudaki görüşmeler sürüyor. Bu konudaki açıklıklarını belirttiler” diye konuştu.

‘Kobani’nin düşmesini istemez ama…’

Psaki, Türkiyeli liderlerin Kobani’nin IŞİD’in eline düşmesine izin vermeyecekleri sözlerinin hatırlatılıp, “ABD’nin stratejik amacının da bu olup olmadığına” yönelik soru üzerine, “Kimse Kobani’nin düşmesini istemez ama bizim öncelikli hedefimiz IŞİD’in bir güvenli bölgeye sahip olmasını önlemek” dedi. Psaki, bu noktada öncelikli odaklarının, hava saldırılarının yapıldığı yerlerde petrol rafinerileri gibi yerlerin kontrolünü sağlamak olduğunu ifade etti.

Psaki, Bağdat ile Kobani’ye yönelik farklı bakış sergilemelerine yönelik sorular üzerine, ABD olarak daha önce belirttikleri önceliklerine dikkati çekti.

‘PYD ile temas kurmaya devam edeceğiz’

Psaki, “PYD ile temasta olup olmadıklarına” yönelik soru üzerine, “PYD ile aracılar yoluyla temasta olduklarını” belirtti.

Psaki, “PYD ile bilinen sebeplerden dolayı doğrudan temas kurmuyoruz. Tabi ki genel anlamda konuşursak, Suriye’de Suriyeli muhaliflerin içindeki bir dizi yetkili ile konuştuk. Evet, (PYD ile) geçmişte aracılar yoluyla görüştük” ifadesini kullandı.
“Kobanê’deki durum nedeniyle, ABD ile PYD arasında daha doğrudan temasların olup olamayacağına” yönelik soru üzerine Psaki, “Bu konudaki politikamız değişmedi. Aracılar yoluyla temas kurmaya devam edeceğiz” dedi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top