İstanbul

600 Yataklı Devlet Hastanesi’nin Temeli Atıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından Sultangazi’ye yaptırılacak 600 yataklı Devlet Hastanesi’nin temeli törenle atıldı.

 

Sultangazi Merkez Cami önünden Mehter Takımı eşliğinde yürüyüşle başlayan temel atma törenine Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul milletvekilleri Türkan Dağoğlu, İbrahim Yiğit, Ünal Kaçır, Osman Aşkın Bak, Ahmet Haldun Ertürk, İspanya Fahri Konsolosu Dr. Zeynel Abidin Erdem, Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Gaziosmanpaşa Belediye Hasan Tahsin Usta, AK Parti İlçe Başkanı Av. Murat Atım, TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik ile sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

HALKIN AYAĞINA GİTTİK

Törende konuşma yapan Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Sultangazi’ye dev bir şifa merkezi kazandıracak olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Sağlık yatırımlarıyla dünyada örnek gösterilecek bir ülke olunacağını kaydeden Müezzinoğlu, şunları söyledi:

 

“480 bin vatandaşımıza evde bakım hizmeti veriyoruz. Ülke genelinde 216 hastane yaptırıyoruz; 32 bin yatak kapasiteli 10 milyar TL’lik yatırımı ülkemize kazandırıyoruz. Kimsenin hayalini kuramadığı ambulans helikopterlerimizle sağlığın bulunması gereken yerlere ulaşıyoruz. 70 milyonun, yaşlının yetimin öksüzün hakkaniyetli bir şekilde sağlık hizmetini almasını sağladık. Hastaların bize ulaşmasının önündeki engelleri kaldırırken ülkemizin en ücra köşelerine kadar giderek sağlığı insanlarımızın ayağına taşıyoruz” .

 

Bakan Müezzinoğlu, Sultangazi’ye dev bir sağlık kompleksi kazandırdıklarını belirterek, “Hastanemiz 160 bin metrekare kapalı alanı olacak. Yatak sayısının 600 olduğunu düşünürsek kişi başına 260 bin metrekare alan düşüyor. Benim özel evimin metrekaresi bu kadar değil; Sultangazi’ye işte böyle dev bir yatırım kazandırıyoruz” dedi.

 

Bakan Müezzinoğlu, hastanenin gecikmeli olarak başlamasından dolayı üzgün olduklarını da belirterek 31 Aralık 2015’te inşaatın bitirilmesine gayret edeceklerini sözlerine ekledi.

 

‘YATACAK YER VAR’ DİYECEĞİZ

Programda konuşan AK Parti milletvekili Türkan Dağoğlu, fevkalade bir hizmetin temelini atmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. Bir doktor olarak hastalara ulaşmanın kendisi için çok anlamlı olduğunu vurgulayan Dağoğlu, şunları söyledi:

 

“Bir doktor için ‘yatıracak yerim var’ demek çok önemlidir. İstanbul Üniversitesi’ne kendi gayretlerimizle kazandırdığımız ‘Yeni Doğan Bakım Servisi’ de işte hastalara yerim yok demeyelim diye yapılmıştı. Bu hastanenin Sultangazi’ye kazandırılacak olması da bir doktor olarak benim için çok anlamlıdır” .

 

Programda söz alan AK parti Milletvekili İbrahim Yiğit de Sultangazi’ye kazandırılacak 600 yataklı hastanenin halka güzel hizmetler sunacağını söyledi. Her zaman vizyon projelerle halkın karşısına çıktıklarını kaydeden Yiğit, “ Halkımıza projelerle çözümlerle önerilerle geldik. Her dönemdeki verdiğimiz sözleri tutuyoruz ve halkımıza hizmetin en güzelini ve modernini yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

HASTANEMİZ KISA ZAMANDA HİZMETE AÇILACAK

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay da konuşmasında Sultangazi’ye kazandırılan her yeni yatırımda heyecanlandıklarını ve gururlandıklarını söyledi.

 

Hastane alanının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce Sultangazi Belediyesi’ne tahsisini sağladıklarını kaydeden Başkan Altunay, “Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile hastanenin sözünü almıştık. bir talihsizlik yaşadık ancak şimdi yeniden hastanemizin temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

 

Hastanenin 600 yataklı olarak hizmet vereceğini kaydeden Başkan Altunay, “Diğer üniteleriyle 800 yatak olarak hizmet verecek hastanenin 2 bin araç otoparkı bulunacak. 24 saat aralıksız bir çalışmayla hastanemiz kısa zamanda halkımızın hizmetinde olacak” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Gaziler Günü dolayısıyla Gazi Sadullah Bozacı’ya teşekkür plaketi takdim etti.

Protokol üyeleri daha sonra hastanenin ilk harcını döktü.

 

600 YATAKLI AKILLI HASTANE

Uğur Mumcu Mahallesi’nde  toplam 46 bin 500 m2’lik alan üzerinde inşa edilecek hastane, teknolojinin tüm imkanları kullanılarak yaptırılıyor. Arazisi Sultangazi Belediyesi’nin yaptığı imar uygulamaları ve çalışmalarıyla sağlanan hastane 160 bin m2 inşaat alanından oluşuyor. Hastane, 200’ü kadın doğum olmak üzere toplam 600 yatak kapasiteli olacak.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top