Dünya

Gazze’de 6 Günde 118 Ölü

Gazze’de 6 Günde 118 Ölü

İsrail’in, pazartesi gününden bu yana devam eden Gazze‘ye yönelik saldırılarında, ölü sayısının 118’e yükseldiği bildirildi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Gazze’nin batısında bir grup Filistinliye yönelik düzenlediği hava saldırısında 3 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

 

gazze-de-olu-sayisi-118-e-yukseldi

ULUSAL İSLAM BANKASI VURULDU

İsrail savaş uçaklarının Gazze’nin güneyinde bulunan Han Yunus kentindeki Ulusal İslam Bankası’nın merkez binasına düzenlediği hava saldırısında bina tamamen yanarken, çevredeki bazı evlerde de ciddi hasar meydana geldi. Gazze’deki tıbbi kaynaklar, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığını belirtti.

6 GÜNDE BİLANÇO AĞIR OLDU

Batı Şeria’da 12 Haziran’da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz’da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. Olayların tırmanmasıyla İsrail, pazartesi günü Gazze’ye yönelik “Koruyucu Hat” adı altında operasyon başlattığını duyurmuştu.

BAŞKONSOLOSLUK HAREKETE GEÇTİ

Türkiye‘nin Kudüs Başkonsolosluğu, Gazze’den ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarına ülkeden ayrılmak istemeleri halinde yardımcı olunacağını duyurdu.

Konsolosluğun internet sayfasından yayımlanan duyuruda, “Gazze’den çıkış yapmak isteyen vatandaşlarımıza gerekli yönlendirmenin yapılabilmesini teminen, vatandaşlarımızın ivedilikle Tel Aviv Büyük elçiliğimizle veya Kudüs Başkonsolosluğumuzla veya Bakanlığımızın 24 saat hizmet vermekte olan Konsolosluk Çağrı Merkeziyle irtibata geçmeleri rica olunur” denildi.

Gazze’de 120 Türk vatandaşı bulunuyor. Bunlardan bir kısmı sivil toplum kuruluşlarında çalışanlardan, bir kısmı da Filistinlilerle evlilik yoluyla Gazze’ye yerleşen Türklerden oluşuyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top